image

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Oslava MDŽ na Pískové Lhotě

Oslava MDŽ na Pískové Lhotě



Milé dámy, pojďte s námi vytvořit novou tradici v naší obci. Oslavte s námi MDŽ. Pro slečny, ženy, paní a dámy, které mají trvalé bydliště v naší obci jsme si připravili sváteční podvečer. Uvědomujeme si genderovou nevyváženost celé pozvánky, ale přesto doufáme, že náš dar k MDŽ ženy potěší a muže neurazí:-)

Akce se bude konat v hotelu Dvůr a celá je pojata jako přání obce ženám k MDŽ. Lístky na akci jsou k dostání na OÚ. Bohužel se nepodařilo zajistit volný termín přímo na 8. března, ale přesto doufáme, že i opožděně 22. března uděláme radost.

Mimo představení se můžete těšit na ukázku kosmetiky Mary Kay, kde se můžete nechat nalíčit. K dispozici Vám budou milé odborné kosmetické poradkyně.

Během a po skončení akce bude možnost občerstvení a posezení v hotelu Dvůr.

 

 

Více o představení můžete nalézt v odkazu:

https://www.listovani.cz/

 

MDz.jpeg

 

Svátek MDŽ je vnímán  rozporuplně a i já osobně v něm ještě dnes trochu vidím komunistický svátek. Že tomu tak ale zdaleka není se dočtete v následujících řádcích.

 

 

Mezinárodní den žen (MDŽ) - svátek milovaný, ale zároveň zatracovaný. Proč tomu tak je?

Každý rok si v kalendáři 8. března připomínáme MDŽ. Svátek, který v průběhu času vyvolává různé emoce. Jedni tento svátek milují a druzí ho zatracují pro čas, kdy byl tento svátek zpolitizován v době komunismu. Mylně si pak mnozí myslí, že tento svátek má své počátky právě z doby komunismu. Nahrává tomu také fakt, že po listopadu 1989 byl Mezinárodní den žen odsunut do zapomění. V posledních letech se mu však dostává opět větší pozornosti a jeho vnímání se pomalu mění.

 

Boj za práva žen

Mezinárodní den žen (MDŽ) byl uznán Organizací spojených národů (OSN) v roce 1975, ale jeho historie sahá až do roku 1908, kdy 8. března newyorské švadleny stávkovaly a protestovaly tak za lepší životní a pracovní podmínky.

Tyto stávky a demonstrace vyvrcholily deklarací socialistické strany Spojených států amerických, která  první den oslavy vyhlásila na 28. února 1909, kdy se poprvé slavil americký Národní den žen.

Význam tohoto dne se začal rychle šířit a už první organizované oslavy MDŽ jsou zaznamenány roku 1911 v několika evropských zemích (např. Německo, Dánsko), včetně Rakouska-Uherska. V Rusku se začal slavit až v roce 1913.

 

V roce 1979 vznikla Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW), která byla podepsána 189 zeměmi. Mezi členy OSN, kteří tuto dohodu nepodepsali, je například Súdán a Irán.

 

MDŽ a jeho komunistická minulost

Po druhé světové válce byl svátek MDŽ zpolitizován a konaly se okázalé oslavy na počest žen, typické především rudými karafiáty, oslavou na pracovišti a verši představitelek Svazu žen. Možná právě proto byl po roce 1989 odsunut do zapomnění a v mnohých z nás dodnes vyvolává nepříjemný pocit. Úplně však zapomínáme na to, co bylo na jeho počátku.

 

 

Další informace o akci podáme na OÚ nebo na telefoních číslech:

605 150 594 Žaneta Huková- předsedkyně kulturního výboru

728 713 568 Jiří Bret - starosta obce

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů